Maire Pettai võtab meid vastu Türil oma kolmetoalises korteris, kus kohvi asemel on lauale seatud eriilmelised pastakad. «On ju lahedad, püüavad kohe pilku, eks? Mis ma räägin, just need erilised ongi kõige lahedamad, kuigi tõelistele kogujatele on hinnalisemad logodega pastakad,» ütleb ta laua kõrval pappkastidele viidates.
Karbist paistavad värvide järgi punti kinnitatud pastakad. Neid on seal oranþe, kollaseid, musti, punase-valgekirjusid. Hõbedased ja sinised on seatud eraldi korvi, mis on triiki täis.
Pettai teab, et tal on 703 pastakat. Teab nii täpselt selle pärast, sest alles sel nädal sortis ja sättis puntidesse, sest suvel on tulemas pastakakogujate kümnes aastapäev. «Jälle tundsin, kui rahustav on ikka tegeleda oma koguga. Kui tööl käies rahustas tööpinget kasvõi ainult nende vaatamine, siis nüüd hoiab nende sättimine eemal töötuks jäämise liigseid mõtteid,» ütleb ta.
Iga pastakaga on Pettail seotud mingi lugu. Ta mäletab enam-vähem kõigi kohta, kust või kellelt selle on saanud, ja võib nii pastakate seltsis veeta tunde.
Pettai on kuulnud, et kogujaid peetakse nohikuteks, kuid see teda ei häiri. Vastupidi, ta on selle üle hoopis uhke, sest kogumine hoiab mälu töös ja nii püsib ta ju kaua tegus. «Väikse lapsena alustasin kogumist, ei visanud ühtegi uut kommipaberit minema. Neid Kalevi omasid on mul siiani alles kohe hulgi, kuid nüüd kogun vaid pastakaid ja taskukalendreid. Taskukalendritest on kõige vanem 1973. aastast,» teatab ta uhkusenoodiga hääles.